Mentor - kim jest? Wsparcie mentora

Kim jest mentorKim jest mentor? Mentor to osoba, która stanowi istotny element na drodze Twojego rozwoju. Ktoś taki jest niezbędny, albowiem dzieli się z Tobą swoją wiedzą i przede wszystkim doświadczeniem.

Mentor to też ktoś, kto wcześniej osiągnął to, co Ty pragniesz osiągnąć - i co najważniejsze, jest to osoba, która wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń, pomoże Ci znaleźć właściwe rozwiązanie na każdy problem oraz udzieli odpowiednich porad.

Chociażby już dla powyższych powodów warto go znaleźć. Niezależnie od tego, czym Ty dokładnie się zajmujesz, może to być biznes, sport, muzyka, pisanie, malowanie bądź jakakolwiek inna dziedzina z setek, jak nie tysięcy istniejących to znajdź go w tym, czym się zajmujesz i w czym pragniesz zostać ekspertem. Będziesz miał dzięki temu niebywałą okazję nauczenia się i przyswojenia sobie praktycznej wiedzy, którą wdrożysz w życie. W pojedynkę ciężko się wędruje. I to jest właśnie jeden z głównych czynników, dla którego znalezienie mentora to rzecz bardzo istotna.

Zatem mentor to ktoś, kto sprawi, że będziesz cały czas podążał właściwym kursem. I mentor dobrze wie, że Twój sukces będzie również jego sukcesem. Będzie się nim cieszył wraz z Tobą, a nie zazdrościł Ci go. Jednak jak go znaleźć? Dla każdej dziedziny zasada jest ta sama. To musi być osoba z doświadczeniem. Nie może to być ktoś, kto wie wszystko i nic zarazem - czyli tak ekspert od wszystkiego i niczego - bądź teoretyk. To musi być osoba z naprawdę prawdziwym doświadczeniem, z praktyką, przebytą własną drogą, dźwigająca bagaż własnych doświadczeń.

Dla przykładu. Jeśli chcesz prowadzić biznes to znajdź i ucz się od człowieka, który w tej dziedzinie odnosi sukcesy i robi to od lat. Jeśli chcesz zostać wyśmienitym piłkarzem, to ucz się od najlepszego. Jeśli chcesz być świetnym gitarzystą, znajdź świetnego gitarzystę i ucz się od niego. Ktoś może powie: no, ale ja nie znam nikogo takiego. Oczywiście, może tak być, że nie masz ani nie znasz w swoim otoczeniu nikogo, kto mógłby zostać Twoim mentorem, za to możesz zrobić inną rzecz. Obecnie jest dostępna cała masa książek, e-booków, audiobooków, materiałów video, szkoleń, ćwiczeń z danego zakresu co sprawia, że nawet jeśli nie znasz kogoś, kto mógłby prowadzić Cię osobiście i pomóc Ci osiągnąć Twój sukces to zawsze masz dostęp do jego wiedzy. Wystarczy tylko ruszyć przysłowiowy tyłek i poszukać. Jeśli naprawdę chcesz, to go znajdziesz.

A ilu mentorów warto mieć?

Jednego czy kilku? Jak najbardziej może być ich więcej. Posiadanie wielu nauczycieli, którzy dostarczają Ci wiedzy, jakiej szukasz, rozwijają Cię i stajesz się dzięki nim coraz lepszy, a także masz dostęp do ich wiedzy oraz praktyki jest czymś dobrym. To rzecz bezcenna. Jak najbardziej zatem wskazane jest uczyć się od wielu mentorów. To tylko Cię wzbogaca. Dzięki znalezieniu odpowiedniego mentora bądź mentorów, od których masz okazję się uczyć, sam się takim ekspertem staniesz w przyszłości. Także szukaj wartościowych ludzi, u których możesz się uczyć.

Mentor to także ktoś, kto nie wytknie Ci błędów. On wie, że to część procesu Twojego rozwoju. On wskaże Ci właściwą drogę. Mentor również nie będzie Cię karał, gdyż wie, że porażka tylko Cię wzmocni i wzbogaci Twoje doświadczenie, a dzięki temu sam będziesz mądrzejszy. I co najważniejsze, będzie zawsze Ci służył pomocą.

Nie warto się za to natomiast rozwijać za bardzo, kogo omijać i od jakiego typu ludzi unikać „porad”. Oczywiście od wszelkiej maści zrzęd, ludzi złośliwych bądź wprowadzających nieład w Twoje życie oraz omnibusów, którzy pożarli wszystkie rozumy świata, a mimo wszystko żadnego sukcesu nie osiągnęli. Zatem znajdź mentora, a później sam się nim stań.

Komentarze