Spójność - czym jest?

SpójnośćCzym jest spójność? Dlaczego niektórzy ludzie osiągają sukcesy a inni nie? Dlaczego jedni trwają przy tym, co robią i osiągają świetne efekty a drudzy wręcz przeciwnie - i tak jak szybko czegoś się podejmują, równie szybko to porzucają oraz biorą się za coś innego, co również w niedługim czasie porzucą i tak w kółko?

Czego w tym wszystkim brakuje? Jednym z powodów jest brak czegoś. A czego? Spójności - tak jak w tytule tego artykułu. Każde wielkie osiągnięcie, każdy sukces odnosi się poprzez bycie osobą spójną. Co to znaczy? Jest to nic innego, jak bycie w zgodzie z własnymi myślami, tym, co się czuje, mówi i robi.

Jeśli masz zamiar osiągnąć sukces, bądź osobą spójną

Częstym czynnikiem powodującym wszelkie niepowodzenia jest tak naprawdę brak określonego kierunku, wizji, konceptu na samego siebie i życie. Ludzie podejmując się realizacji czegoś, nie bardzo zastanawiają się nad tym, co tak naprawdę ma im to przynieść oraz jaki jest tego cel. Jest to robione na zasadzie: czegoś się podejmę i zobaczymy, co z tego wyniknie. Przyjmując taką postawę, nie będzie zaskoczeniem, że albo szybko się zakończy to, co się zaczęło, albo będą bardzo mierne tego efekty. A to z tego właśnie powodu, że brak konceptu i jasno określonego celu nie prowadzi w ustalonym kierunku, tylko zazwyczaj nigdzie. To tak jakby próbować kopnąć piłkę z przewiązanymi opaską oczami, która znajduje się na powierzchni wielkości, dajmy na to, całej Ameryki - i tej północnej i tej południowej. Ktoś stoi z przepaską na oczach w Nowym Jorku, a piłka jest gdzieś w Chile. Jakie są szanse na to, że ten ktoś ją znajdzie i kopnie? Tak wyglądają niestety przypadki większości ludzi. Chcą coś robić tylko nie za bardzo wiedzą, czego chcą, dlaczego i jaki jest tego cel. Prawda jest taka, że piłkę znajdzie i kopnie ten, kto ma jasno określoną wizję. Dlaczego? Ponieważ nie ma opaski na oczach i wie, gdzie się ona znajduje - ona jest jego celem. Reszta ludzi działa po prostu na oślep.

Powyższy przykład ma wiele wspólnego ze spójnością. A to z tego powodu, albowiem cel i wizja wynikają z tego, co ma się zamiar w życiu osiągnąć i żeby to mieć, trzeba wykazywać na każdym poziomie spójność. Zobaczmy to na innym przykładzie. Ktoś ma pomysł na biznes. Lubi sport i odzież sportową. Czuje się w niej dobrze i jego zamiarem byłoby to jakoś rozwinąć. Wymyślił więc, że będzie produkował taką odzież. Jak pomyślał, tak zrobił. I tutaj następuje wspomniana spójność. Ktoś miał zamiar robić biznes, pomyślał, co sprawia mu przyjemność i jak można byłoby to wykorzystać do robienia owego biznesu. Tak więc zamiłowanie do odzieży sportowej i biznesu zaowocowało powstaniem firmy produkującej taką odzież. Taka osoba była spójna w tym, co robi. Wiedziała, czego chce, co lubi, co myśli i mówi na ten temat i co ma zamiar zrobić. A jak to wygląda najczęściej u ludzi? Wiele osób postępuje tak: spróbuję coś zrobić, zobaczę, co z tego wyjdzie, a jak wyjdzie to dobrze i może będę to robił a jak nie, to znajdę coś innego albo zrobię coś innego.

Brak spójności to brak efektów

Spójność nie tylko jest istotna w biznesie bądź w jakiejś konkretnej dziedzinie życia. Jest ważna w każdej sferze naszego życia. Nieważne czy to będzie związek, biznes, praca, sport, sztuka itd. Ważne jest, żeby być świadomym spójności w emocjach, czyli w tym, co się odczuwa, myślach, słowach i działaniu. Bądź osobą, która wie, co robi, wie, co czuje i myśli oraz wie, dokąd zmierza. W ten sposób sukces jest gwarantowany.

Komentarze