Każda firma musi mierzyć się z rejestrem wydatków i wpływów, podatkami, różnego rodzaju rozliczeniami oraz kontrolą płac. Wiele firm korzysta z pomocy księgowych współpracujących z przedsiębiorstwem tylko na wybranych płaszczyznach, jednak jeśli prowadzisz działalność, warto zastanowić się nad prowadzeniem pełnej księgowości.
Czym jest pełna księgowość?
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy księgowego na pełny etat w firmie, warto zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę jest pełna rachunkowość. Definicja nie jest trudna - pełna księgowość to oddanie w ręce firmy zewnętrznej wszystkich procesów związanych z finansami firmy. Jest to jednocześnie najbardziej szczegółowy i holistyczny sposób rejestrowania operacji księgowych, jaki może być stosowany przez firmę. W przypadku pełnej księgowości warto jest przede wszystkim skorzystać z zaufanej kancelarii, tak, abyśmy wiedzieli, że powierzone firmie zewnętrznej rejestry finansów są bezpieczne. Pełna księgowość to duża oszczędność pracy i pieniędzy, przede wszystkim jednak oddanie profesjonalnej firmie zewnętrznej pieczy nad finansami przedsiębiorstwa sprawi, że nie będziemy mieć problemów z Urzędem Skarbowym czy niespodziewanymi karami finansowymi.
Co wchodzi w skład pełnej księgowości?
Pełna księgowość to inaczej prowadzenie wszystkich ksiąg. Mogę z niej skorzystać firmy, które rozliczają się za pomocą ksiąg handlowych, Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów, Ewidencji Przychodów (Ryczałt Ewidencjonowany) czy Karty Podatkowej.
Pełna księgowość obejmuje między innymi: rejestr księgi głównej i ksiąg pomocniczych, a także zestawienie sald we wszystkich księgach, prowadzenie rejestru składników bilansu firmy oraz kart wynagrodzeń pracowników. W ramach pełnej księgowości należy prowadzić także dzienniki, aby żaden wydatek nie umknął uwadze księgowych - często jedna drobna rzecz może zaważyć na kwestii ulg podatkowych lub problemów w rozliczeniach. Pracownicy, którzy współpracują z firmą w ramach pełnej księgowości pełnią funkcje kontrolne, informacyjne, sprawozdawcze, interpretacyjne i analityczne, a także statystyczne.
Dla kogo pełna księgowość?
Na pełną księgowość może obecnie zdecydować się każda firma, która tego chce. Są również przedsiębiorstwa, które do prowadzenia pełnej rachunkowości zobowiązane są prawnie. Są to spółki z.o.o, akcyjne, komandytowe oraz komandytowo-akcyjne. Dodatkowo, na pełną księgowość muszą zdecydować się ci przedsiębiorcy, którzy osiągnęli rocznie przychód przekraczający 2 miliony euro, niezależnie od rodzaju spółki.
Wiele jednoosobowych firm decyduje się na przejście na pełną księgowość z uwagi na znaczne uproszczenia w kwestii rejestru przychodów i wydatków. Ponadto firma, której zysk rośnie, przechodząc na pełną księgowość, nie musi martwić się, kiedy przekroczy wspomniany próg i przejście na pełną rachunkowość, będzie wymagane. Natomiast zawsze, w przypadku jednoosobowej działalności, można z pełnej księgowości przejść na rachunkowość uproszczoną.
Źródło: www.sykulska.pl.
Komentarze