Dzierganie - pomysł na dodatkowy zarobek

DzierganieW ostatnich latach coraz popularniejsze stały się wyroby rękodzielnicze. Coraz częściej w naszych szafach znajdują się dziergane swetry, sukienki czy szale. W domach pojawiają się dodatki wykonane z miękkich i kolorowych włóczek. Barwne poszewki, koce czy pledy to bardzo pożądane przez wielu miłośników dzierganych wyrobów dodatki. Wraz ze wzrostem popytu na wyroby rękodzielnicze rośnie również podaż a tym samym rękodzielnicy mają szanse na dodatkowy zarobek.

Podstawowe koszty dziergania

Rozpoczęcie przygody z zarobkowym szydełkowaniem lub robieniem na drutach nie jest zbyt kosztowne. Osoby, które już dziergają z pewnością mają odpowiedni sprzęt w postaci drutów oraz szydełek. Ci, którzy dopiero zamierzają zacząć, mogą zakupić wszystkie niezbędne narzędzia w pasmanteriach lub sklepach internetowych np. Liloppi.pl. Koszt szydełka to 10-15 zł (cena uzależniona jest od producenta). Zestaw wysokiej jakości szydełek w pokrowcu to koszt rzędu 200 - 300 zł. Jednakże dla początkujących świetną okazją mogą być zestawy do szydełkowania dostępne w marketach. 8 szydełek w różnych rozmiarach kosztuje niecałe 20 zł. Podobnie jest z drutami - cena wysokiej jakości drutów w jednym rozmiarze waha się od 20 - 30 zł. Jeśli lubimy robić na drutach z żyłką wówczas warto zastanowić się nad zakupem drutów z żyłką wymienną - koszt drutów i żyłki ok. 60 zł. Dla całkiem początkujących dobrą opcją jest skorzystanie z zestawów drutów dostępnych w marketach - cena 20-30 zł.

Tym samym minimalna wyprawka dziewiarska to koszt rzędu 100 zł. Dobrej jakości szydełka i druty mogą służyć wiele lat. Jeśli postawimy na sprzęt gorszej jakości można go wymieniać podczas zaawansowanego dziergania, kiedy pojawią się pierwsze pieniądze.

Wełny i włóczki

Nie ma dziergania bez włóczek. Jest to podstawowy koszt wszelkich wyrobów dziewiarskich. O ile narzędzia, z których korzysta się na co dzień to wydatek jednorazowy o tyle włóczki trzeba nabywać sukcesywnie dobierając je do aktualnie wykonywanych prac. Ceny włóczek są bardzo zróżnicowane. W zależności od użytych do produkcji włókien można znaleźć włóczki w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za 100 g. W początkowej fazie działalności wszelkiego rodzaju włóczki najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach. Kiedy ilość wyrobów jest duża można pomyśleć o poszukaniu hurtowni sprzedającej włóczkę lub zgłoszenie się bezpośrednio do producenta.

Klient

W przypadku rękodzieła największym problemem może okazać się, nie inwestycja w narzędzia i materiały, ale znalezienie klienta na gotowe wyroby. Wprawdzie zainteresowanie odzieżą, dodatkami czy dekoracjami ręcznie dzierganymi stale rośnie, ale znalezienie osoby, która kupi lub zamówi produkty nie jest proste. Najszybciej można tego dokonać pokazując swoje prace w miejscach, gdzie spotykają się rękodzielnicy z potencjalnymi klientami. Jednymi z miejsc, gdzie warto wstawać swoje wyroby są serwisy sprzedażowe takie jak np. olx.pl oraz serwisy aukcyjne np. allegro.pl. Coraz lepszym sposobem na pozyskanie klientów na rękodzielnicze wyroby stały się również grupy sprzedażowe i hobbystyczne w mediach społecznościowych.

Ceny wyrobów ręcznie wykonanych

Zaletą ręcznie wykonywanych wyrobów jest ich wysoka cena rynkowa. Produkty wykonane ręcznie z dobrej jakości włóczek mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Przy stosunkowo niewielkich kosztach, taka cena sprawia, że sprzedaż takich wyrobów może być źródłem dodatkowego dochodu.

Czy dzierganie się opłaca?

Wszystko zależy od nastawienia osoby zajmującej dzierganiem. Jeśli wyroby robione są na zlecenie i bardziej hobbystycznie niż z myślą o własnym biznesie, to sprzedaż rękodzieła może przynieść nawet kilkaset złotych dodatkowego dochodu miesięcznie. Jeśli tworzenie dziewiarskich dodatków i odzieży ma być głównym źródłem dochodu, to warto się dobrze zastanowić nad takim rozwiązaniem. Choć produkty rękodzielnicze są cenne a marża jest wysoka, to ich wykonanie zajmuje sporo czasu. Jeśli doliczyć do tego koszty utrzymania firmy oraz promocję może okazać się, że utrzymanie się z takiej działalności jest niemożliwe.

Rękodzieło jest coraz popularniejsze. Polacy wydają na piękne, ręcznie wykonane dekoracje czy ubrania całkiem spore kwoty. Dla rękodzielników może to być doskonałe źródło dochodu. W przypadku sprzedaży pojedynczych wyrobów lub wykonywania ich na zlecenie można dorobić do pensji całkiem sporą kwotę. Niestety stworzenie firmy, która w pełni będzie utrzymywała się z rękodzieła nie jest już takie proste ani opłacalne. Warto zatem przemyśleć swój pomysł na biznes.

Źródło: www.liloppi.pl.