Produkcja okien - czy to dobry pomysł na biznes?

Produkcja okienMężczyźni poszukujący pomysłu na biznes często decydują się na branżę budowlaną. Na tym rynku można otworzyć hurtownię z materiałami budowlanymi, można świadczyć usługi remontowe a można także produkować okna. Jeszcze pięć lat temu był to bardzo dobry pomysł na biznes, bo okna były bardzo drogie a popyt na nie ogromny.

Obecnie sytuacja wygląda już nieco inaczej. Na polskim rynku działa przeszło tysiąc firm produkujących okna głównie z PCV.

Rynek jest już w dużym stopniu nasycony bo wymiany okien w starym budownictwie w 90% zostały już wykonane. Głównymi klientami są obecnie klienci indywidualni budujący dla siebie domy w systemie gospodarczym. Duża liczba konkurencji sprawia, że dziś nie da się już sprzedawać okien tak drogo jak kilka lat temu. Stosunkowo najlepiej radzą sobie te firmy, które produkują na eksport.

W krajach Europy zachodniej okna są ciągle droższe niż u nas. Decydując się na tego typu produkcję trzeba być świadomym, że jest to skomplikowana i problemowa działalność. Aby w ogóle móc zacząć trzeba mieć odpowiednio duże hale i plac gdzie będą mogły się odbywać dostawy dużymi samochodami ciężarowymi. Hale produkcyjne trzeba oczywiście wyposażyć w maszyny, które kosztują niemało.

Koszty przy produkcji okien są naprawdę duże. Chodzi tutaj przede wszystkim o zużycie prądu, ogrzanie hal, opłacenie kosztów utrzymania transportu, serwis maszyn. Obecnie nie produkuje się już okien na magazyny tylko na zamówienie pod indywidualnego klienta. Przy tego typu działalności trzeba liczyć się z dużą ilością odpadów poprodukcyjnych. Niemało będą kosztowały także podatki od gruntu i terenu hal produkcyjnych.

Komentarze