Wideokonferecje i rozmowy z klientem przez Skypa - czyli narzędzia ułatwiające komunikację

WideokonferencjaRozmowy z kontrahentami z Singapuru i udzielanie on-line wywiadów dla mediów ze Stanów Zjednoczonych - kiedyś na takie ekstrawagancji mogli sobie pozwolić tylko prawdziwi biznesmeni czy gwiazdy. Dziś rozmowy biznesowe przez Skypa organizują lokalni autorzy rękodzieła czy niszowe zespoły.

Ten darmowy program pozwala uzyskać profesjonalny efekt wideokonferencji, nawet jeśli w rzeczywistości odbywa się ona z własnej kanapy. Jedyne, o co trzeba zadbać, by efekt nie rozczarował, to:

  • Dobry sprzęt - kupowanie osobnego komputera do rozmów biznesowych na Skype to przesada, ale istnieją tańsze gadżety, dzięki którym jakość rozmowy zdecydowanie się podniesie. Słuchawki z mikrofonem pozwalają dobrze słyszeć i być słyszalnym nawet w kawiarni czy głośnym biurze. Zobacz: Rozmowy biznesowe na Skype - jaki sprzęt będzie odpowiedni? Ciekawym rozwiązaniem mogą być słuchawki bezprzewodowe. Pozwalają rozmawiać podczas prezentacji czy przejść do drugiego pokoju bez plątania się w kablach.
  • Stabilne łącze - Przestrzeń, w której odbywasz rozmowy biznesowe na Skype, może być skromna, a mimo to zrobisz świetne wrażenie. Jest tylko jeden warunek - nic nie może ci przerywać, a połączenie nie powinno co chwilę się rwać. Standardowe domowe WI-FI powinno być w porządku, ale nie próbuj rozmawiać za pośrednictwem internetu w telefonie, chyba że jesteś w centrum dużego miasta i masz doskonały zasięg. W domu zadbaj przedtem, by inni domownicy nie zaczęli w trakcie twojej ważnej rozmowy biznesowej na Skype ściągać dużych plików.

Wideokonferencja

Savoir-vivre biznesowych rozmów internetowych

Nie każdy lubi pokazywać się przed internetową kamerą. Trudno wtedy poczuć się naturalnie. Mimo wszystko, gdy jedna strona decyduje się pokazać twarz, czarny ekran z drugiej strony wypada mało przyjaźnie. Nie daj się zaskoczyć i wcześniej zadbaj o techniczne i estetyczne aspekty potencjalnej rozmowy wideo z kontrahentem na Skype. Sprawdź, czy kamera w laptopie działa lub dobierz tanią kamerkę internetową do swojego komputera. Usiądź na neutralnym tle i ustaw odpowiednie światło. Skontroluj jakość obrazu z kamery = jeśli widać tylko rozmyty obraz lub piksele, bardziej profesjonalna będzie droższa kamerka.

Sytuacje awaryjne się zdarzają, ale lepiej je przewidzieć. Zadbaj, by w czasie rozmowy na Skype z kontrahentem nie dzwonił telefon czy dzwonek do drzwi. Jeśli tak się stanie, przeproś i postaraj się szybko rozwiązać problem. W ostateczności można poprosić o pięć minut przerwy i się rozłączyć. Lepiej natomiast nie zrywać połączenia bez wieści - nawet jeśli nastąpiła awaria prądu czy internetu, po ich przywróceniu warto przeprosić w mailu czy wiadomości i ustalić nowy termin.

Wideokonferencja

Narzędzia, które ułatwią rozmowę

W biznesie często liczy się precyzja, a z nią bywa trudno po wielogodzinnej rozmowie przez internet. Zdarza się, że każda strona zrozumiała co innego, a ważne szczegóły umknęły w tłumaczeniu. Aby tego uniknąć, warto w jakiś sposób zachować najważniejsze punkty rozmowy.

Dobrym sposobem jest zapisywanie najważniejszych ustaleń podczas wideokonferencji biznesowej na Skype na czacie w aplikacji. Później łatwo będzie można do nich wrócić i wskazać konkretne zapisy.

Można też nagrywać rozmowę, ale przedtem wypada zapytać drugą stronę, czy sobie tego życzy. Taka możliwość jest już dostępna na Skype. W przypadku innych narzędzi do biznesowych rozmów on-line, możesz nagrać rozmowę za pomocą aplikacji-dyktafonu na telefonie lub narzędzia do nagrywania pulpitu na PC. Przykładowe darmowe programy, które to umożliwiają, to CamStudio i VLC Media Player.

Komentarze