OC dla starego samochodu - trzeba kupić czy nie?

Ubezpieczenie starego samochoduNa podwórku Twojego sąsiada stoi auto. Jest stare, zdezelowane, nie ma kół ani drzwi. Znajduje się tam, odkąd tylko pamiętasz. Ty też masz stary samochód, jednak jest to model zabytkowy, o który bardzo dbasz i którym się opiekujesz. Czy Ty i Twój sąsiad musicie wykupić dla wymienionych pojazdów ubezpieczenie OC? Co mówi na ten temat polskie prawo? Przekonaj się!


Stary samochód - dwie różne sytuacje

Stary samochód staremu samochodowi nierówny. Już w przedstawionym w wstępie fragmencie możesz zauważyć, jak odmienne są sytuacje osoby, która po prostu porzuciła swoje auto i pozwoliła mu zniszczeć gdzieś na podwórku czy obrzeżach miasta, oraz osoby, która trzyma stary samochód z uwagi na związany z nim sentyment.

Ale różnica jest jeszcze jedna. Osoba, która porzuciła samochód - pozostańmy przy wersji, że to Twój sąsiad - na pewno nie będzie więcej nim jeździć, ponieważ wyklucza to tragiczny stan techniczny. Ty wprost przeciwnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś swoim pięknym i wypielęgnowanym starym samochodem jeździł po mieście – codziennie albo tylko od czasu do czasu. Czy to oznacza, że jesteś zobowiązany wykupić ubezpieczenie OC, a Twój sąsiad nie?

Ubezpieczenie starego samochodu

Ubezpieczenie OC dla starego samochodu - zabytkowego

Sprawa jest dość łatwa. W świetle polskiego prawa do posiadania ważnego OC zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego - czy to nowego auta z salonu, czy starego samochodu, czy ciągnika, czy jednośladu. Tak przynajmniej brzmi teoria. W praktyce jednak można znaleźć drobne wyjątki, czyli sytuacje, w których posiadacz pojazdu nie musi wykupywać OC.

Sytuacją, w której możesz uzyskać zwolnienie z zakupu OC, jest… zarejestrowanie auta jako zabytkowe. Jeżeli kochasz swój stary samochód, a także spełnia warunki uznania za zabytek - m.in. ma co najmniej 25 lat, wyszedł z produkcji min. 15 lat temu oraz w większości składa się z oryginalnych części - masz szansę uzyskać dla niego żółte tablice. Wówczas otrzymujesz przywilej wykupywania OC tylko wtedy, kiedy chcesz wyjechać na drogę, a więc skorzystasz ze znacznie tańszego OC 30-dniowego, półrocznego, a może nawet krótkiego: 15-dniowego.

Zanim wyjedziesz na drogę, przeczytaj artykuł: Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu? i przekonaj się, czy warto do OC starego samochodu dobrać autocasco.

Ubezpieczenie starego samochodu

Ubezpieczenie OC dla starego samochodu - zniszczonego

Jak się pewnie domyślasz, z uwagi na stan starego samochodu Twojemu sąsiadowi nie uda się zarejestrować pojazdu jako zabytku. W świetle prawa nie ma znaczenia, czy jest sprawny, czy nie. Nie ma też znaczenia, czy sąsiad ma zamiar, ochotę czy możliwość jeżdżenia nim. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zobowiązuje go do wykupienia rocznego OC.

Co zatem powinien zrobić sąsiad, by nie tracić pieniędzy na marne? Najprostszym wyjściem jest udanie się do właściwego punktu i przerobienie starego samochodu na złom. Z otrzymanym zaświadczeniem będzie musiał udać się do urzędu rejestracyjnego i wyrejestrować auto. Na końcu może rozwiązać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Za niewykorzystany czas ochrony otrzyma zwrot pieniędzy.

Ocena: 5.0

Komentarze