Negocjacje - 10 zasad skutecznych negocjacji

Skuteczna negocjacja10 zasad skutecznych negocjacji, czyli co musisz wiedzieć, by sprawy toczyły się po Twojej myśli.

Nastawienie

Podstawą dobrego negocjatora jest umiejętność panowania nad samym sobą. Ktoś, kto nie jest przekonany do swoich racji nie będzie w stanie nikogo do nich przekonać.

Skuteczny negocjator często przed konfrontacją z człowiekiem, stara się wylistować sobie korzyści, które płyną z wyboru, za którym on optuje.

Asertywność

Negocjator bardzo często działa w imieniu większego organu. Ma on za zadanie reprezentować interesy tych, którzy go wyznaczyli. Czasem musi podjąć decyzję w imieniu firmy, a nawet w imieniu państwa. Musi on doskonale zdawać sobie sprawę z tego, na co powinien, a na co zdecydowanie nie powinien się zgadzać. Jako że jest osobą reprezentującą interesy innych, nie może dać po sobie poznać, że nie do końca wie czego chce.

Pewność siebie

Dobry negocjator to przede wszystkim osoba śmiała i pewna siebie. Bez wahania potrafi jasno sprecyzować swoje cele i odważnie ich bronić, niezależnie od nacisków zewnętrznych. Częstym zabiegiem stosowanym w negocjacjach jest budowanie przewagi liczebnej. Osoba, która sama musi stawić czoło kilku negocjatorom nie może dać się zdominować.

Spokój

Niedozwolonym w procesie negocjacji jest dać się wymknąć emocjom z pod kontroli. Jeżeli przedstawiona przez rozmówcę oferta jest dla nas szokująco dobra, a cena wyższa, niż pierwotnie oczekiwaliśmy, nie możemy dać tego po sobie poznać. Każdą informację należy przyjąć ze spokojem i uważnie przeanalizować. Okazywanie negatywnych emocji jednoznacznie może postawić nas na przegranej pozycji.

Umiejętność wysłuchania oponenta

Negocjacje są rozmową dwóch stron, które starają się wypracować wspólne rozwiązanie. Nie wolno zapomnieć o tym, że osoba po drugiej stronie reprezentuje zgoła odmienny punkt widzenia. Aby uczynić swoje argumenty jak najbardziej przejrzystymi, należy umieć wysłuchać i przeanalizować postulaty rozmówców.

Empatia

Empatia jest niczym innym, jak umiejętnością postawienia siebie w sytuacji drugiej osoby. Empatia pozwala na lepsze zrozumienie rozmówcy, przez co daje możliwość wypracowania korzystniejszego dla obu stron rozwiązania.

Wyrozumiałość

Negocjator musi postępować dyplomatycznie. Wytykanie niedoinformowania lub niekompetentności współrozmówcy nie prowadzi zazwyczaj do niczego dobrego. Osoba, z którą rozmawiamy również ma za zadanie reprezentowanie czyichś interesów. Ten ktoś wyrobi sobie o nas zdanie na podstawie relacji swojego negocjatora. Warto więc pamiętać, że nie ma nic bardziej irytującego niż być wypunktowanym w kwestiach, na które nie zwracało się większej uwagi.

Podstawy merytoryczne

Sukces negocjacji opiera się na sile swoich argumentów. Improwizacja bardzo często bywa zgubna. Ponad 75% czasu negocjator powinien poświęcić na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy. Nasz rozmówca nie może nas przyłapać na niekompetencji w omawianej dziedzinie, gdyż stracimy wtedy wiarygodność i łatwiej będzie mu podważać nasze zdanie.

Elastyczność

Jako że negocjacje polegają na wypracowaniu jednego rozwiązania, w którym ścierają się propozycje zgoła odmienne, oczywistym jest, że z czegoś trzeba będzie zrezygnować. Dobry negocjator umie zadecydować, co jest gotów poświęcić, by osiągnąć swój cel.

Mowa ciała

Wiele mówi się o tym, jak wielkie znaczenie w tego typu konfrontacjach ma komunikacja niewerbalna. Umiejętność zapanowania nad własną mimiką jest kluczowa. Nie może nas zdradzić fałszywy uśmiech, lub krzywe spojrzenie. To, jakie gesty wykonujemy także ma ogromne znaczenie. Osoba zbyt ruchliwa może nie zostać potraktowana zbyt poważnie. Z drugiej jednak strony brak jakichkolwiek gestów może wprawić naszego rozmówcę w zakłopotanie. Warto o tym pamiętać.

Komentarze