Kawalerka czy apartament - jakie mieszkania warto kupować pod wynajem?

Mieszkanie pod wynajemChętnych na wynajem mieszkań nie brakuje. Chcesz zarabiać na wynajmie mieszkania? Jedna z pierwszych decyzji, którą będziesz musiał podjąć, będzie dotyczyła wielkości i standardu wykończenia lokalu. Czy we Wrocławiu lepiej zakupić kawalerkę czy może apartament?

Ile możesz zarobić na wynajmie mieszkania?

Nowe inwestycje we Wrocławiu powstają zarówno w pobliżu centrum (np. osiedle Promenady Wrocławskie), jak i na obrzeżach (np. Kameralna Klecina). Stopa zwrotu z wynajmu mieszkania zależy m.in. od położenia lokalu oraz jego przeznaczenia. Inny zysk osiągają właściciele apartamentów zlokalizowanych w centrum miasta, inny zaś inwestorzy, którzy zdecydowali się na wynajem mieszkań studentom.

Jaki jest zakres stóp zwrotu z wynajmu mieszkań we Wrocławiu? Z raportu E-Valuer Index 2018 wynika, że w przypadku Wrocławia wynosi on od 4,4 do 5,4 proc., przy czym podane wartości odnoszą się wyłącznie do nieruchomości w nowym budownictwie1.

Kiedy apartament to dobry wybór?

Jeżeli interesują Cię nowe inwestycje we Wrocławiu, bo planujesz zakupić apartament pod wynajem, pamiętaj, że liczy się przede wszystkim lokalizacja. Aby lokalem zainteresowali się turyści lub biznesmeni przyjeżdżający do miasta w interesach, musi on być położony w dobrym miejscu, najlepiej w centrum miasta. Znaczenie ma także standard wykończenia - im wyższy, tym lepiej, bo tym wyższą będziesz mógł ustalić cenę.

Zakup apartamentu pod wynajem oznacza, że będziesz go wynajmować na doby. Musisz zatem liczyć się z koniecznością nieustannego odbierania telefonów czy prowadzenia korespondencji mailowej z osobami zainteresowanymi wynajmem. Część zysku z wynajmu apartamentu będziesz musiał przeznaczyć też na reklamę.

Jeżeli jeszcze nie znalazłeś idealnego apartamentu pod wynajem, zainteresuj się lokalami, które powstają w ramach wspomnianego już osiedla Promenady Wrocławskie.

Kawalerka - dla studentów lub par

Wszystkie nowe inwestycje we Wrocławiu to osiedla, w ramach których dostępne są mieszkania o różnym metrażu. Znajdzie się zatem coś zarówno dla singli, młodych małżeństw, jak i rodzin z dziećmi. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony, rozważ zakup kawalerki. Na wynajmie 1-pokojowego mieszkania również można zarobić.

Zamierzasz wynajmować kawalerkę studentom? Zadbaj, aby była ona położona w pobliżu uczelni. Jeżeli nastawiasz się na rodziny z jednym dzieckiem, rozważ nabycie mieszkania na obrzeżach miasta, gdzie mieszkańcy mają dostęp do terenów zielonych i placów zabaw, a dojazd do centrum nie stanowi problemu.

[1] E-VALUER INDEX 2018: Inwestycja w mieszkanie na wynajem - mniejsze miasta, większy zysk, https://www.skarbiec.biz/wiadomosci/ekonomia/e-valuer-index-2018-inwestycja-w-mieszkanie-na-wynajem-mniejsze-miasta-wiekszy-zysk.html (dostęp: 19.11.2018).

Komentarze