Jakie korzyści niesie ze sobą BI - analityka biznesowa w firmie?

Analityka biznesowaUmiejętne wykorzystywanie posiadanych danych to podstawa sukcesu każdej firmy - te działania wspiera BI, czyli analityka biznesowa.

Analityka biznesowa - Business Intelligence (BI) posiada szerokie zastosowanie w wielu firmach, wspomagając ich działalności i zwiększając konkurencyjność.

Czym dokładnie jest analityka biznesowa? Co oferuje firmom? Jakie są główne korzyści związane z zastosowaniem BI w biznesie?

Analityka biznesowa - co to jest?

Business Intelligence - analityka biznesowa to proces polegający na przekształcaniu posiadanych danych w informacje, a następnie w wiedzę, która może być wykorzystana przez firmę.

Analityka biznesowa może być rozumiana jako połączenie systemów informatycznych, narzędzi analitycznych i baz danych, które pozwalają na prowadzenie analiz i przekształceń pozwalających na uzyskanie wiedzy.

Stosowanie analityki biznesowej w firmie nie wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznej wiedzy. Systemy informatyczne stosowane w BI są łatwe i intuicyjne w obsłudze, co powoduje, że uzyskanie odpowiedniej wiedzy dzięki nim jest jeszcze łatwiejsze.

Interfejsy analityczne BI obejmują szeroką paletę zróżnicowanych narzędzi, które pozwalają na prowadzenie różnych zestawień danych, ich wizualizację, a także przystępną prezentację. Dane mogą być również publikowane i udostępniane, także zdalnie.

Dlaczego firmy korzystają z analityki biznesowej?

Analityka biznesowa niesie ze sobą szereg zalet pozwalających firmom na prowadzenie działalności w sposób jeszcze bardziej efektywny, wydajny i bezpieczniejszy.

Ze względu na dostępność wielu systemów i narzędzi analitycznych firmy mogą dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb. Aktualnie coraz większym powodzeniem cieszą się rozwiązania Business Intelligence dostępne w chmurze.

Wśród głównych zalet związanych ze stosowaniem Business Intelligence znajdują się:

1. Oszczędność czasu

Zastosowanie rozwiązań w dziedzinie Business Intelligence pozwala na znaczne oszczędności czasu w dziedzinie przygotowywania odpowiednich analiz, raportów i prognoz przez przedsiębiorstwa.

Intuicyjne w obsłudze systemy analityki biznesowej pozwalają na łatwe pozyskanie wartościowej wiedzy bez przeznaczania na ten cel długich godzin.

2. Redukcja liczby błędów

Business Intelligence to również mniej błędów w przygotowywanych raportach i innego rodzaju dokumentacji, co może przekładać się na podejmowanie niewłaściwych decyzji biznesowych.

Dzięki systemom analityki biznesowej firma może działać sprawniej i bez ryzyka – pozyskana wiedza opiera się na dokładnych, wyczerpujących, godnych zaufania analizach.

3. Mniejsze koszty

Dużą zaletą analityki biznesowej jest również zmniejszenie kosztów związanych z pozyskiwaniem wiedzy ważnej dla firmy.

Procesy związane z generowaniem raportów czy analiz są o wiele mniejsze, co powoduje, że firma może oszczędzać pieniądze nie tylko na ich przygotowywaniu, ale również na trafnych decyzjach, które są ich wynikiem.

4. Szersze możliwości biznesowe

Na podstawie rozwiązań w dziedzinie Business Intelligence można poszerzyć swoje możliwości biznesowe.

Wielowymiarowe analizy posiadanych danych, tworzenie różnych scenariuszy oraz prognoz umożliwiają pozyskanie wiedzy o dużym zasięgu, a tym samym daje firmie większy zasięg sukcesywnej działalności.

5. Redukcja ryzyka

Firma posiadająca dostęp do odpowiedniej wiedzy jest w mniejszym stopniu narażona na podejmowanie niekorzystnych dla niej decyzji, a tym samym na stratę pieniędzy, wizerunku, a nawet na bankructwo.

Analityka biznesowa znacznie redukuje ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, pozwalając na podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Jak rozpocząć stosowanie systemów Business Intelligence w swojej firmie?

Analizowanie danych z wykorzystaniem systemów Business Intelligence to inwestycja, która niesie ze sobą szereg korzyści.

Wdrożenie BI w firmie jest proste i nie jest związane z bardzo wysokimi wydatkami. Podstawą jest wybranie odpowiednich rozwiązań w tym właśnie zakresie, które pozwalają na uzyskanie dostępu do łatwych w obsłudze narzędzi analitycznych.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie kompleksowych usług w ramach BI, które obejmują nie tylko dostarczenie systemu, ale również konsulting oraz szkolenia, aby w pełni korzystać z wdrożonego systemu.

Autor: www.powerbi.pl.

Komentarze