Firma rodzinna - wady i zalety rodzinnego biznesu

Wady i zalety rodzinnego biznesuStare porzekadło mówi, że z rodziną wychodzi się dobrze jedynie na zdjęciach. Ten niechlubny stereotyp przełamują osoby, które decydują się na założenie rodzinnej spółki. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy warto zaprosić swoją "drugą połówkę" do wspólnego przedsięwzięcia?

1. ZALETY:

Zasób pracy

Początki bywają trudne, również gdy mowa o początkach biznesu. Niestety potrzeba posiadania większej liczby rąk do pracy zazwyczaj nie idzie w parze z naszym początkowym kapitałem. Aby zatrudnić pracownika jesteśmy zobowiązani do wypłaty wynagrodzenia nie mniejszego niż płaca minimalna. Sytuacja może przedstawić się inaczej, gdy zakładamy firmę rodzinną, w której nie będziemy w pojedynkę pracować na wspólny sukces.

Mniejsze ryzyko oszustwa

Zatrudniając partnera bądź inne osoby w rodzinie eliminujemy w dużej mierze ryzyko oszustwa. Statystycznie jest mniejsze prawdopodobieństwo kradzieży w firmie przez członków rodziny niż pracowników niezwiązanych z nami jakimikolwiek więzami pokrewieństwa.

Większa elastyczność zatrudnienia

Spokrewnieni z nami pracownicy są zdecydowanie bardziej zaangażowani w pracę, ponieważ partycypują we wspólnym sukcesie. Jednocześnie firma rodzinna poza większym zaangażowaniem zapewnia także elastyczność. Tutaj nie trzeba prosić szefa o wolne w przypadku choroby czy wizyty lekarskiej. Tutaj wszystko jest do uzgodnienia, również w formie dżentelmeńskiej umowy.

2. WADY:

Ryzyko porażki

Jeżeli oboje partnerów decyduje się na prowadzenie biznesu może to również oznaczać olbrzymie tarapaty finansowe. Obecne realia wręcz uniemożliwiają się utrzymanie z jednej pensji, nie wspominając już o sytuacji, w której jakichkolwiek dochodów brakuje.

Zanik granicy życia prywatnego i zawodowego

Rodzinna firma bywa problematycznym rozwiązaniem, gdy na pierwszy plan wysuwa się czas wolny. W przedsiębiorstwie zawsze jest coś do zrobienia - udoskonalenie koncepcji, nowa organizacja i zaległe maile. Zazwyczaj oznacza to, że im więcej przepracujemy, tym więcej zarobimy. Co to oznacza dla nas? Brak czasu wolnego, brak odpoczynku i powolny zanik kontaktu z naszym partnerem. Życie nie składa się wyłącznie z pracy.

Ryzyko konfliktów

Kłótnie w związkach czy w rodzinie to kwestia nieunikniona, którą wspólna praca z pewnością pogłębi. Tym bardziej, że pól do konfliktu może okazać się naprawdę dużo - czas pracy, zakres obowiązków, zaangażowanie, strategie, inwestycja zysków... Zanim zdecydujemy się na wspólny biznes tą kwestię warto przemyśleć co najmniej dwa razy.

W momencie kiedy, zdecydujemy się na uruchomienie biznesu, warto pomyśleć o właściwych narzędziach i oprogramowaniu. Jednym z najważniejszym jest program do wystawiania faktur, na który warto zwrócić uwagę już na początku działalności.

Autor: www.mega-tech.com.pl

Komentarze

Jarek
U nas często energia i ambicja młodych przedsiębiorców jest skutecznie hamowana przez zastępy urzędników, podśmiewających się z ludzi, którzy chcą mieć coś własnego, którzy nie marzą o ciepłej posadce urzędniczej ani jakiejkolwiek pracy na etat.