Fakturowanie i księgowanie zamiast tradycyjnej księgowości

Programy dla firmKierowanie własną firmą nie jest łatwe, przekonał się o tym każdy przedsiębiorca prowadzący działalność. Jest to związane zarówno z odpowiedzialnością, jak i ogromną ilością zadań z którymi musi się zmagać kadra menadżerska.

Najnowsze technologie sprawiają, że życie współczesnych przedsiębiorców jest łatwiejsze, niż miało to miejsce, jeszcze kilka bądź kilkanaście lat temu. Kiedy mowa o pomocy należy przede wszystkim wspomnieć o programach komputerowych, które dostępne są również online. Ich specyfiką jest wystawianie faktur elektronicznych, gdy mowa o najmniej rozbudowanych wersjach. Z kolei bardziej zaawansowane programy oferują również pomoc w innych działaniach o charakterze księgowym. Dzięki wyborze właściwego oprogramowania istnieje możliwość monitorowania wszystkich czynności, które odbywają się w jednostce gospodarczej. W trakcie wyboru takiego programu należy dobrze się zastanowić, gdyż musi on przede wszystkim odpowiadać potrzebom jakie występują w konkretnym przedsiębiorstwie.

Czy inwestycja w profesjonalny program się opłaca?

Kiedy przedsiębiorca pragnie korzystać z profesjonalnego oraz wielofunkcyjnego oprogramowania, niezbędne jest zakupienie go. Jednakże, jest to inwestycja, która zwróci się po szybkim czasie. Programy fakturowo księgowe mogą być wzbogacone w wiele różnorodnych modułów. Jest to jednoznaczne z oszczędnością czasu zatrudnionych osób, pozwala na bezustanne korzystanie z informacji w programie, daje możliwość na tworzenie różnorodnych zestawień, raportów oraz rozliczeń. Przedstawione moduły oraz wiele innych daje możliwość na określenie sprawności oraz rentowności przedsiębiorstwa.

Zakup profesjonalnego programu do fakturowania i księgowości nie musi być drogi, przykładowo popularny program do faktur online FakturaXL.pl można już nabyć za 8zł/mc. Co istotne jest również wcześniejsza możliwość bezpłatnego przetestowania tego oprogramowania przed jego nabyciem. Natomiast duże przedsiębiorstwa prowadzące pełną księgowość najpewniej skierują swoje kroki w stronę równie dużych i bardziej kosztownych programów z pod znaku InsERT'a czy Comarch Optima.

Jak zautomatyzować procesy księgowe w firmie?

W przypadku nabycia wersji najbardziej rozbudowanych nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim programie wykonywać wszelkiego rodzaju podstawowe operacje księgowe. Można zaliczyć do nich najbardziej klasyczne księgowanie wszystkich pozycji, wliczając w to aktualne rozliczenia, a także monitorowanie zobowiązań i należności, a zakończywszy na automatycznym bilansie i rachunku zysków i strat. W większych firmach poza samym wystawianiem faktur ogromne znaczenie odgrywa moduł kadry i płace. Wszystkie osoby, które miały możliwość skontrolowania jak zaawansowane są te obliczenia, do ukończenia, których potrzeba jednego, a czasem nawet dwóch pracowników, ucieszą się z wiadomości, że można wykorzystać do tego zadania program. Zajmie się on koniecznymi rozliczeniami ze skarbówką oraz ZUS-em, dzięki wprowadzaniu właściwych informacji w konkretnych dokumentach, mowa chociażby o deklaracjach podatkowych. Oprócz tego, wykona on obliczenia wynagrodzeń zatrudnionych osób, rozliczy urlopy oraz zwolnienia i nadgodziny. Występują również moduły przeznaczone do ewidencjonowania środków trwałych, ich aktualizowania oraz inwentaryzowania.

Co jest ważne podczas wyboru oprogramowania?

W trakcie zapoznawania się z ofertą firmy oferującej oprogramowanie, należy dowiedzieć się, czy ma ona możliwość wygenerowania i eksportu danych, przez co rozumie się specjalny moduł zajmujący się przenoszeniem informacji pomiędzy programami, które zostały stworzone przez różnych producentów. Odgrywa on bardzo ważną rolę, gdy program nabyty przez firmę wymaga wzbogacenia o moduł, który został stworzony przez innego producenta.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest sprawne wsparcie techniczne, które w razie potrzeby szybko rozwiąże problem lub wskaże właściwe rozwiązanie.

Komentarze