Dom modułowy - co to jest?

Dom modułowyDomy modułowe to oferta, która z jednej strony staje się coraz popularniejsza w Polsce, z drugiej, nadal budzi wiele kontrowersji. Czy to w ogóle jest dom? Ile lat przetrwa taka zabudowa? Z czego wynika tak niski koszt?

Pamiętasz, jak bawiłeś się w dzieciństwie klockami, układając je w domy, fortece, mosty i zamki? Klocki otrzymywałeś już gotowe - wystarczyło złożyć je w całość. Mniej więcej tak wykonywane są domy modułowe. Ich części produkuje się w fabrykach, a następnie składa na miejscu docelowym. Te części to np. ściany z oknami i drzwiami, podłogi, dachy itp. Nie są małe, dlatego do układania wymagają dźwigu. Takie konstrukcje są w miarę wytrzymałe, ale czy rzeczywiście można je nazwać domami?

Zalety domów modułowych

Niewątpliwie największym atutem tego typu konstrukcji jest szybkość otrzymania całości gotowej do zamieszkania. Wystarczy zaledwie kilka miesięcy, podczas gdy zwyczajowo budowa domu zajmuje nawet kilka lat. Możliwość zamieszkania we własnych czterech kątach z ogródkiem w bardzo krótkim czasie kusi niejednego. Warto zwrócić uwagę na oszczędność czasu - to niemal, jakby właściciel odbierał klucze od dewelopera. To nie jedyna zaleta. Kolejną jest możliwość postawienia domu modułowego prawie w każdym miejscu na świecie. Problemem nie są już grząskie czy podmokłe tereny, skaliste brzegi. Domy modułowe można stawiać nawet na innych budynkach! Nie oznacza to, że nie mają one fundamentów. Tego typu konstrukcje można bezproblemowo rozbudowywać, np. w miarę powiększania rodziny. Są ocieplane, a można nawet spotkać konstrukcje pasywne i energooszczędne, które wpłyną na zmniejszenie zużycia ciepła i energii elektrycznej.

Domy modułowe, co istotne, można składać i zabierać ze sobą. Oczywiście jest to kosztowne, ale z drugiej strony inwestycja w nowy dom na miejscu docelowym może okazać się znacznie droższa. Nie istnieje tu wiele problemów: pora roku, pogoda, konieczność sprzątania po budowie czy pilnowania firmy budowlanej, a także materiałów. Domy modułowe są dobrą alternatywą, podobnie jak domy wykonane z drukarek 3D. Co istotne, można znaleźć takie konstrukcje, które są znacznie tańsze niż budowa normalnego domu.

Koszty domów modułowych są niższe m.in. przez brak konieczności zatrudniania firm budowlanych. Ile przetrwa dom modułowy? Producenci obiecują, że konstrukcje wysokiej jakości nawet 300 lat.

Dom modułowy

Źródło: pixabay.com

Domy modułowe i ich wady

Nie jest jednak tak kolorowo, jakby się chciało. O ile przy budowie standardowego domu można przebierać w projektach, zmieniać je i dodawać coś od siebie, o tyle konstrukcje modułowe nie mogą sobie na to pozwolić. Nabywca musi ograniczyć się do kilku, kilkunastu modeli, z których wybierze jeden. Zazwyczaj nie można w nich niczego zmieniać, ponieważ trzeba by było przeprogramowywać maszyny wykonawcze, a to już się nie opłaca. Cały projekt musi być przemyślany, zanim zacznie się etap wykonawczy w fabryce.

Warto zwrócić uwagę również na sam montaż domów modułowych. Wymaga doświadczonych fachowców oraz dźwigu. Często producenci tych konstrukcji od razu oferują usługi zaprzyjaźnionej firmy monterskiej, co jednak może sporo kosztować. Montaż domu modułowego musi być przeprowadzony sprawnie, bez uszkodzenia ani jednego elementu. Konieczne jest stałe przytwierdzenie domu do gruntu ze względów prawnych. Warto zwrócić uwagę na to, że dźwig nie wszędzie wjedzie.

Trzeba liczyć się również z koniecznością zapłaty z góry za całość. Nabywca musi mieć zatem już przygotowane środki pieniężne czy kredyt. Nie wszystkim taka konieczność będzie odpowiadać. Lepiej wtedy wybrać budowę domu tradycyjnymi metodami, które zakładają stopniowe wydawanie pieniędzy. Ponadto tak, jak w przypadku projektów, kupiec nie może dowolnie wybierać materiałów. Musi zgodzić się na to, co zaproponuje sprzedawca. Niedopuszczalne jest wybieranie tańszych odpowiedników, negocjacje cen itp. Bardziej można to porównać do zakupów w sklepie - ma się ograniczoną ilość rodzajów ciastek i nie można ich otwierać, żeby stworzyć swoją indywidualną mieszankę. Nie negocjuje się też ich ceny. Podobnie jest w przypadku domów modułowych - mimo że znacznie droższe, to gotowe produkty, które się kupuje, albo nie.

Opracowanie materiału: rynekpierwotny.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze