Dębniki - wyjątkowa dzielnica na mapie Krakowa

DębnikiUrokliwe uliczki, zabytkowe kamienice, liczne kawiarnie i bujna zieleń przyciągają do tej dzielnicy coraz więcej osób. Dębniki doskonale obrazują tezę, że Kraków jest magicznym miastem na mapie Polski. Dowiedz się, jakie są zalety tej dzielnicy.

Infrastruktura i komunikacja

O szybkim tempie rozwoju dzielnicy świadczą liczne inwestycje w tej części miasta. Na Ruczaju powstał kampus najstarszej w Europie uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją siedzibę ma tutaj także Krakowski Park Technologiczny - wyspecjalizowana instytucja otoczenia biznesu. Studentów i absolwentów przyciąga obecność wielu międzynarodowych firm, takich jak Nokia, Motorola czy Shell, w których można znaleźć zatrudnienie. Liczne lokale handlowo - usługowe, placówki oświaty i medyczne, podnoszą codzienny komfort życia mieszkańców, a dogodne połączenia komunikacyjne ułatwiają przemieszczenie się do innych części miasta. Czynniki te sprawiają, że deweloperzy chętnie lokują w Dębnikach swoje inwestycje.

Osoby, którym zależy na połączeniu wszelkich udogodnień, które daje duże miasto, z jednoczesnym poczuciem prywatności i spokoju, powinny poznać Skotniki. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że stanowią one odrębną od Krakowa miejscowość, co wynika przede wszystkim z ich kameralnego charakteru. Inwestycje tu powstające otoczone są zielenią, czego doskonałym przykładem są Nove Skotniki, w których skład wchodzą nowoczesne domy w zabudowie bliźniaczej.

Tereny zielone

Do jednych z najbardziej popularnych miejsc, w którym Krakowianie oddają się wypoczynkowi od ulicznego zgiełku, należy znajdujący się nieopodal Wisły Park Dębnicki. Fundatorami Parku była rodzina Lasockich, których neorenesansowy Pałac przylega do niego. Położony przy samych Bulwarach duży teren zielony sprzyja pieszym wędrówkom, jeździe na rowerze czy rolkach. Rodzinom z dziećmi spodoba się na pewno pomysł wpisania otwartego placu zabaw w koncepcji parku - huśtawki, sprzęty do wspinania i skakania uprzyjemnią czas najmłodszym. Na uwagę zasługuje Rodzinny Ogród Działkowy Dębniki, w którym można nacieszyć się otaczającą zielenią i spokojem. Do miejsc wręcz kultowych urósł zalew Zakrzówek, którego powstanie wiąże się historycznie z zalaniem starego kamieniołomu wapienia. Na brzegu zalewu Krakowianie chętnie oddają się wypoczynkowi, jednak trzeba wiedzieć, że obecnie kąpiel w nim jest zabroniona.

Nieopodal zalewu znajdują się leżące w obrębie Bramy Krakowskiej Skałki Twardowskiego. Należące do Szlaku Lasów Miejskich Krakowa Skałki cieszą się przede wszystkim dużym zainteresowaniem wśród miłośników wspinaczki. W pogodne dni warto wybrać się do Tyńca, który znany jest przede wszystkim z jednego z najstarszych w Polsce klasztorów benedyktynów. Malowniczy Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy sprzyja spacerom i odpoczynkowi na świeżym powietrzu.

Komentarze