Automatyzacja księgowości

Automatyzacja księgowościZautomatyzowanie poszczególnych procesów w księgowości pozwala na prowadzenie dokładne spraw rachunkowych danych firm. Dzięki temu biura księgowe pracują sprawniej, chronią wszelkie dane swoich klientów i mają czas na budowanie szerszych relacji ze swoimi kontrahentami.

Praca w księgowości

Każdy pracownik działu księgowości bądź biura rachunkowego, wykonuje bardzo wiele czynności. Praca księgowego to praca bardzo dokładna, wymagająca i taka, która całkowicie nie akceptuje żadnych pomyłek. Trudno jest wyobrazić sobie biura rachunkowe bez żywych pracowników, którzy doskonale zinterpretują wszelkie przepisy prawne oraz będą śledzić wszelkiego rodzaju zmiany w prawie księgowym. Jednak postępująca automatyzacja w księgowości pozwoli na posiadanie większej ilości czasu dla doradztwa księgowego klientom.

Jak wygląda automatyzacja w księgowości?

Sztuczna inteligencja, bądź określony program komputerowy pozwala na wprowadzenie, bezpośrednie, danych finansowych z banku, urzędu skarbowego, z rożnego rodzaju raportów księgowych, bezpośrednio do księgi przychodów i rozchodów lub do różnych rozliczeniowych dokumentów. Księgowy już nie musi siedzieć i obawiając się o jakieś nieścisłości, wprowadzać dane. W tym wypadku, dzięki automatyzacji dane zostaną wprowadzone bezpośrednio i to bez błędów. Daje to ogromne oszczędności czasu pracy księgowych oraz pozwala im na zajęcie się innymi ważnymi sprawami.

Czy lepszy jest pracownik zautomatyzowany?

Księgowi nie obawiają się, że automatyzacja księgowości przyniesie im bezrobocie. Uważają, że dzięki temu procesowi ich praca stanie się bardziej sprawniejsza, około 44% księgowych planuje zająć się bardziej strategicznymi zadaniami swoich klientów a 48% uważa, że uda im się obsłużyć znacznie więcej klientów. W procesach księgowości automatyzacja może przynieść same plusy i wiele korzyści.

Co może przynieść wprowadzenie automatyzacji do księgowości?

Uważa się, że automatyzacja księgowości znacznie usprawni pracę całej rzeszy księgowych. Proces ten spowoduje także, że:

  • zlikwiduje ciągłe uganianie się za klientem i proszenie go o dostarczenie potrzebnych danych. Teraz wszelkie pliki i informacje będą przesyłane elektronicznie.
  • zlikwiduje procesy wprowadzania danych,
  • automatyzacja pomoże przyciągnąć nowych klientów,
  • będzie można z dużą łatwością śledzić wszelkie zmiany legislacyjne,
  • ułatwi znacznie ściganie nieuczciwych kontrahentów czy klientów, da możliwości do ich windykacji,
  • pomoże nadążać za zmianami technologicznymi.

Bezpieczeństwo

Oczywiście, że w automatyzacji bierze się pod uwagę bezpieczeństwo wszystkich danych, głównie danych finansowych klientów. Wprowadzane są specjalne zabezpieczenia, które nie dopuszczają do utraty lub zdradzenia danych.

Co na to księgowi?

Większość księgowych jest zadowolona z wprowadzania automatyzacji w księgowości. Widzą same plusy w tym procesie i same pozytywy. Księgowi uważają, że nie będą już marnować swojego cennego czasu na czynności monotonne i takie, które może wykonać za nich komputer.

Autor: www.pirxon.com.