ABC sprowadzania auta z zagranicy - zobacz, jak to zrobić!

Sprowadzanie auta z zagranicyUżywane samochody z zagranicy kuszą niskimi cenami - nic dziwnego, że sporo Polaków decyduje się na to, by sprowadzić je do Polski. Okazuje się jednak, że ulga dla domowego budżetu równa się wielu formalnościom, których trzeba najpierw dopełnić. Sprawdź, jak sprowadzić auto do kraju!

Tłumaczenie dokumentów - czy zawsze jest potrzebne?

Orientując się w temacie sprowadzania samochodów do Polski, z pewnością już na samym wstępie natrafisz na informację o konieczności przetłumaczenia wszystkich dokumentów. A opłaty tłumaczy przysięgłych niestety nie należą do najtańszych - taka usługa może cię kosztować nawet do 200 złotych. Czy można jej jakoś uniknąć? Okazuje się, że tak. Obowiązek tłumaczenia dokumentów sprowadzanego pojazdu nie dotyczy sytuacji, w których pojazd posiada dowód rejestracyjny wydany w jednym z krajów członkowskich UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub kraju przynależącym do EFTA. Sprawdź to, a być może uda Ci się nieco obniżyć koszty sprowadzenia wymarzonego samochodu do Polski - każda złotówka mniej się liczy!

Co z akcyzą?

To właśnie akcyza stanowi największą bolączkę osób sprowadzających samochody z polski - może bowiem wynieść od 3,1 do 18,6% wartości samochodu, w zależności od pojemności silnika. Zanim w ogóle zdecydujesz się na sprowadzenie auta, upewnij się, jaka opłata będzie obowiązywać w Twojej sytuacji - być może okaże się być na tyle duża, że cena samochodu przestanie być tak atrakcyjna, jak wydawało Ci się na początku.

Sprowadzanie auta z zagranicy

Kiedy możesz ubezpieczyć sprowadzony samochód?

Jak wiadomo, w Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. Kiedy można je wykupić, jeśli sprowadziłeś auto z zagranicy? Okazuje się, że najpierw musisz załatwić wszystkie formalności - opłacić akcyzę, przetłumaczyć dokumenty pojazdu i uregulować opłaty w urzędzie miasta. Dopiero wtedy otrzymasz tzw. "czerwone tablice rejestracyjne", które upoważniają Cię do wykupienia polisy.

Jak znaleźć dobrą ofertę? Najlepiej skorzystaj z porównywarki z różnymi ubezpieczeniami samochodu na KioskPolis.pl - znajdziesz tu propozycje od różnych ubezpieczycieli, spośród których na pewno wybierzesz tę właściwą.

Sprowadzanie auta z zagranicy

Ile może Cię kosztować sprowadzenie auta do Polski?

Zastanawiasz się nad tym, ile może Cię kosztować sprowadzenie wymarzonego samochodu do Polski? Już na wstępie zaznaczymy, że nie jest to nic taniego. W najkorzystniejszym dla Ciebie przypadku zapłacisz za to nieco ponad 500 złotych i to o ile uda Ci się uniknąć opłaty akcyzowej, o której pisaliśmy powyżej. Co składa się na tę kwotę? Przede wszystkim koszt przetłumaczenia dokumentów i przeprowadzenia badania technicznego - reszta to opłaty urzędowe za dowód rejestracyjny i tablice.

Nie zrażaj się jednak tą kwotą! Może się bowiem okazać tak, że nawet po doliczeniu jej do ceny auta, i tak wyjdziesz na plus. Warto więc szukać okazji i z nich korzystać!

Ocena: 5.0

Komentarze